Zmarł dr inż. Ryszard Kuryjański

12 grudnia 2020 r. odszedł od nas dr inż. Ryszard Kuryjański, wspaniały Kolega, człowiek niezwykle ciepły, życzliwy i szczery, starający się każdemu przyjść z pomocą. Człowiek o wszechstronnych zainteresowaniach, ogromnej wiedzy i niezwykłej kulturze. Wymagający i konsekwentny, jednocześnie bardzo lubiany oraz ceniony przez studentów dydaktyk.

Urodzony 19 października 1953 r. w Warszawie. W 1978 r ukończył studia na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Warszawskiej (obecnie Wydział Inżynierii Produkcji). W 1988 roku obronił z wyróżnieniem pracę doktorską.

Od roku 1977 r. pracował w Instytucie Podstaw Budowy Maszyn na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej. Wybitny konstruktor, praktyk i nauczyciel akademicki.Naukowo i zawodowo zajmował się przede wszystkim konstrukcją i technologią przekładni stożkowych, szczególnie o zębach kołowo-łukowych systemu Gleasona. Opracował około 800 konstrukcji i technologii przekładni stożkowych i hipoidalnych, które zostały wdrożone do produkcji, m.in. w: Wytwórni Przekładni Zębatych „LUKA”, Fabryce Reduktorów i Motoreduktorów BEFARED, Hucie Stalowa Wola,
w firmie „Star” Starachowice.

Od 1993 roku był konsultantem naukowym Wytwórni Przekładni Zębatych „LUKA”. Prowadził szkolenia dla pracowników m.in. takich firm jak Pratt & Whitney Kalisz, WSK Rzeszów i Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Motoreduktorów
i Reduktorów „Redor”.

Był również kierownikiem i głównym wykonawcą wielu grantów i zleceń celowych. W ostatnim okresie realizował Projekt Kluczowy „Nowoczesne technologie materiałowe stosowane w przemyśle lotniczym” w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, finansowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. Był współorganizatorem i członkiem komitetów naukowych międzynarodowych konferencji naukowo-technicznych „Konstrukcja i technologia przekładni zębatych” oraz Normalizacyjnej Komisji Problemowej nr 112 ds. Przekładni Zębatych. W roku 1986 został wyróżniony Nagrodą Zespołową Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego II stopnia za wdrożenia przemysłowe technologii przekładni stożkowych, a w roku 1991 Nagrodą Zespołową Rektora Politechniki Warszawskiej za osiągnięcia naukowe. W latach 2018-2020 – pełnił funkcję Zastępcy dyrektora Instytutu Podstaw Budowy Maszyn ds. dydaktycznych.

W życiu prywatnym Ryszard Kuryjański (do którego koledzy zwracali się Rysiek), był zapalonym turystą i obieżyświatem. Był melomanem uwielbiającym muzykę klasyczną, teatr, kino oraz taniec.

Rada Wydziału, Dziekan, Dyrektor Instytutu, Koleżanki i Koledzy